Volgens econoom Christopher Pissarides, winnaar van de nobelprijs voor de economie in 2010, zou het instorten van de Spaanse economie het einde van de euro kunnen betekenen, omdat de EU niet voldoende middelen heeft om zo'n klap op te vangen.
"If Spain collapses the way Greece has collapsed I don't think the European Union has the resources to rescue it" aldus Pissarides.
Zijn opmerkingen komen op een moment dat de onrust over met name Spanje en Portugal bij investeerders en handelaren toeneemt. Beide landen moeten dit jaar opnieuw forse leningen uitzetten op de openbare kapitaalmarkt, terwijl kopers van die leningen steeds hogere rentes vragen.
De Spaanse economie is veel groter dan die van de landen die tot dusver een EU bailout hebben gehad, Griekenland en Ierland. Het Spaanse BBP is bijna drie keer zo groot als dat van Griekenland en Ierland samen. Een Spaanse bailout zou dan ook enorme offers vragen van sterkere Euro landen.
Pissarides daarover: "If Spain were to collapse then the money needed to rescue it would be so much that I doubt whether the stronger European nations, Germany in particular, would be either able or willing to accumulate all of the funds."
Spanje zal morgen voor in totaal 3 miljard euro aan vijfjarige staatsobligaties veilen -Portugal brengt vandaag voor 1,25 miljard euro aan vijfjarige en 10jarige staatsobligaties op de markt. Tot nu toe was de vraag niet zozeer of er voldoende vraag zou zijn naar deze riskanter geachte staatsobligatie, maar vooral hoeveel hoger de gevraagde rente zou zijn. Het afgelopen jaar is de rente over nieuwe staatsobligaties voor landen als Griekenland, Ierland, Spanje, Portugal, Italie en ook Belgie met grote sprongen omhoog geschoten.
Op 30 november vorig jaar bereikte het verschil tussen rente op tienjarige Spaanse staatsobligaties en Duitse staatsobligaties een record van 298 basis points -oftewel 2,98%. Dat terwijl de gemiddelde spread tussen Duitse en Spaanse 10jarige staatsobligaties voor het afgelopen decennium zo'n 0,15% was. De Spaanse overheid moet op het moment dus substantieel meer rente betalen dan een jaar geleden, en dat heeft ook invloed op de begroting.
Spaanse banken staan voor eenzelfde probleem. De rentes op Spaanse banken obligaties staan op record hoogtes op en analisten vragen zich af hoe lang de banken die extra last kunnen blijven dragen. Alleen al in de aankomende vier maanden moeten Spaanse banken voor 30 miljard euro aan schuld herfinancieren op de openbare kapitaalmarkt. Voor het hele jaar gaat het om een totaal van 85 miljard euro.
Zoso Davies, credit strategist bij Barclays: "What are the implications of paying this much for financing for several months or years? The question is how long can they stand the pain?"
Een vraag niet alleen voor de Spaanse banken, maar voor een groeiend aantal EU landen.